Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ChynoranyHľadať
 
 

Rady záhradkárom

Marec v záhrade

 Ošetrujeme

- marhule proti moníliovému usychaniu kvetov a výhonkov (na začiatku a na konci kvitnutia stromov)
- jahody proti roztočíkovi jahodovému (pri výskyte škodcu)
- skôr rašiace ovocné dreviny (marhule, egreše, ríbezle) proti prezimujúcim škodcom krátko po      vyrašení
- zimný cesnak proti fúzavke cesnakovej (v miestach pravidelného výskytu škodcu)
  Je potrebné
- spáliť alebo skompostovať choré opadané lístie z minulého roka
- namoriť sadivo cesnaku pred výsadbou proti háďatku zhubnému
- zabezpečiť vzchádzajúcim rastlinám dostatok svetla a primeranú vlahu; teplotu treba prispôsobiť nárokom jednotlivých druhov zeleniny a kvetín

1. marcový týždeň
        Rez viniča by sme mali dokončiť približne do polovice marca (v závislosti od počasia). Po reze priväzujeme ponechané výhonky k oporám. Pri teplejšom počasí cca. 10-15 C prevedieme predjarný postrek proti hubovitým chorobám a prezimujúcim škodcom. Za priaznivého počasia môžeme vrúbľovať čerešne a višne ako aj ďalšie kôstkoviny. Jadroviny vrúbľujeme neskôr.

        Do pareniska navezieme záhradnú zeminu a zateplíme ho maštaľným hnojom po stranách a prikrytím zhora. Následne môžeme začať s prvými sejbami semien na sadence zeleniny a kvetín. Ak je pôda v parenisku alebo skleníku dobre pripravená, môžeme vysievať reďkovku, karotku, cibuľku na zeleno a v skleníkoch aj skorý šalát.

        V tomto období častejšie kontrolujeme sadzačku cibule. Je veľmi dôležité vytriediť klíčiacu cibuľku, ktorá svojim rozkladom zvyšuje vlhkosť celej sadby a môže ju takto znehodnotiť. Sadbu cibuľky uchovávame vo vzdušných vrecúškach. Väčšie cibuľky sadíme osobitne a konzumujeme ju za zelena. Na sadenie použijeme iba drobnú a zdravú cibuľku.

Vykopeme jamy na jarnú výsadbu a podsadbu stromčekov.

        Po rozmrznutí pôdy môžeme vysádzať sadenice jahôd. Výdatná závlaha je v tomto čase potrebná pre ich úspešné uchytenie. Začíname s množením muškátov, chryzantém a oleandrov pomocou odrezkov.

2. marcový týždeň

        Pred začiatkom pučania drevín treba dokončiť ich zimný rez a predjarný rez stromov. V tomto období už môžeme začať s rezom kôstkovín. Broskyne po augustovom reze teraz opätovne prerežeme a zabezpečíme si tak kvalitnú úrodu. Nesmieme zabudnúť na ošetrenie väčších rán štepárskym voskom.

         V tomto týždni je posledný termín na ochranu broskýň proti kučeravosti listov. Dažďová voda po naliatí púčikov zmýva zárodky tejto hubovitej choroby na pučiace lístky a tu sa zachytáva a prečkáva. Proti tejto chorobe vykonáme chemický postrek meďnatými prípravkami pred nalievaním púčikov. Po tomto termíne už nepoužívame meďnaté alebo sírne prípravky na pučiace stromy.

        Za priaznivého počasia môžeme preštepovať kôstkoviny a neskoršie jadroviny na koziu nôžku. Pre začiatočníkov odporúčame štepenie za kôru v neskoršom období (apríl).

        Dokončíme rez viniča, aby slziace kry nevymáčali púčiky. Tieto by nám následne nemuseli vypučať a mohli by tak oslabiť kry viniča. Slzenie krov začína postupne s otepľovaním pôdy.
Po reze urýchlene odstránime odrezané výhonky viniča. Tieto vynesieme z vinohradu a rozdrvíme, alebo aspoň skompostujeme, prípadne zapracujeme do pôdy.

       Do skleníkov a parenísk za teplejšieho počasia vysievame reďkovku, petržlen, karotku, paštrnák, cibuľku sadzačku a strúčiky jarného cesnaku. Podľa počasia musíme zabezpečiť mladým rastlinkám ochranu pred mrazom, prípadne vetranie a dostatok vlahy. Prerieďujeme hustý porast reďkovky. Plytko a riedko vysiata reďkovka rýchlejšie dorastá a má pekný tvar. Na okraje skleníkov môžeme vysadiť cibuľku na zeleno.

Trávniky vyhrabeme od zimných nečistôt a napadaného lístia. Zároveň takto prevzdušníme pôdu a čiastočne odstránime mach.

Rýchlené izbové cibuľoviny po odkvitnutí vysádzame von do záhradky.

3. marcový týždeň
        Po dokončení zimného rezu viniča zatlčieme koly a napneme drôty vo vinici. Začneme z vyväzovaním kmienikov a ťažňov. Najvhodnejším materiálom na viazanie je páska z PVC, ktorá je pružná a nezarezáva sa do hrubnúceho dreva viniča. Ťažne sa odporúča viazať pri zamračenom počasí, pretože v tomto čase sa ľahšie tvarujú. Pri slnečnom počasí naopak praskajú a lámu sa. Viazanie treba dokončiť do začiatku pučania krov.

        Ak boli stromčeky poškodené hrabošmi alebo zajacmi, môžeme ich ošetriť štepárskym voskom. V prípade, že je kôra ohryzená dookola môžeme stromček premôstkovať, prípadne zrezať pod ohryzenou časťou a zo zvyšku vypestovať nový kmienik s korunkou.

          V tomto období dopĺňame chýbajúce kry viniča. Takisto môžeme začať aj s výsadbou nových viníc. Nesmieme zabudnúť na dostatočnú závlahu pre mladé sadenice.

          Akonáhle vyschne pôda natoľko, že sa nelepí, môžeme prikročiť k výsadbe stromčekov, jahôd a kríčkov drobného ovocia. Z kvalitných kríčkov ríbezlí sa dajú dopestovať nové narezaním 15 - 20 cm dlhých odrezkov, ktoré napicháme do pôdy, kde zakorenia.


          Po dostatočnom vyschnutí vysievame ako prvú koreňovú zeleninu, ktorá dlho vychádza - mrkvu a petržlen. Medzi túto zeleninu môžeme vysievať aj inú rýchlo klíčiacu zeleninu ( reďkovka, šalát ) tzv. značkovú zeleninu. Túto neskôr zlikvidujeme, prípadne ak už je dostatočne veľká skonzumujeme. Na výsadbu týchto drobno semenných zelenín musíme pôdu dobre pripraviť. Neskôr vysádzame cibuľku sadzačku a jarný cesnak. Vysádzame aj skorý šalát, prípadne kaleráb a kel.

        Medzi prvé jarné práce v záhradke patrí aj rozsádzanie trsov pažítky a iných aromatických zelenín. Zo záhona trvaliek odstránime zimnú prikrývku. Nechávame ju len vo výnimočných prípadoch na chúlostivých miestach. Po zrezaní suchých častí rastliny prihnojíme a pôdu prekypríme.

4. marcový týždeň
Ihneď po rozmrznutí pôdy vysadíme ovocné stromčeky a kry. Po výsadbe ich dobre zavlažíme.

        Ak to stav pôdy dovolí, ihneď prihnojujeme. Druhy a dávky hnojiva volíme podľa toho, či sme pri výsadbe ovocných drevín hnojili fosforom a draslíkom do zásoby a podľa druhu hnojív, ktoré sme aplikovali na jeseň. Môžeme použiť kombinované hnojivo Slovcerit alebo NPK v dávkach 0,4-0,6kg na 10 m2. Na jahody a bobuľoviny môžeme použiť špeciálne hnojivo Fragarin. Hnojivá je vhodné zapracovať do pôdy. Ak sme v predchádzajúcom období hnojili fosforom a draslíkom, prihnojujeme len dusíkom vo forme liadkov (Liadok amónny s vápencom) v dávkach 0,1-0,2kg na 10m2. Na prehnojenie dusíkom sú citlivé najmä marhule. Aj jablone by sme mali prihnojovať dusíkom iba vtedy, keď dĺžka prírastkov jednoročných výhonkov bola menšia ako 0,3 m.

        V studených fóliovníkoch sa poponáhľame s výsadbou predplodiny. Zavlažujeme jemne, pretože v pôde je dostatok zimnej vlahy. Vysádzame šalát, kaleráb, kel, prípadne sejeme reďkovku. Koncom mesiaca plodiny okopávame. Za slnečného počasia fóliovníky vetráme.

        Marec je obdobím, keď v záhradkách môžeme proti chorobám a škodcom z veľkej časti aplikovať mechanickú ochranu. Všetko opadané lístie spod stromov, krov a suché lístie z porastov jahôd zhrabeme a zakompostujeme s prídavkom vápna.

Dôkladne prezrime kry všetkých ríbezlí a nápadne zväčšené púčiky napadnuté roztočom ríbezľovým z porastov odstráňme.

        Významnou súčasťou prvých jarných prác vo vinohradoch je ochrana proti chorobám a škodcom. Na viniči prezimujú roztoče, ktoré zapríčiňujú kučeravosť a plstnatosť listov viniča. Prezimovať mohli aj húsenice obaľovačov. Červené škvrny na jednoročnom dreve viniča poukazujú zas na vlaňajší výskyt múčnatky. Po reze odporúčame použiť postrek sírnatými prípravkami alebo OLEOEKALUXOM.

        Na hriadku vysievame riedko pór. Môžeme ho vysievať aj hustejšie na malú plochu a neskôr, keď dorastie do hrúbky tenkej tužky, presádzame ho na trvalé stanovište. V prvom prípade ušetríme práce s presádzaním, v druhom plochu na pestovanie.

Izbové kvetiny, ktoré prezimovali v pivnici, prenášame do teplejšej miestnosti a zavlažujeme.


 

Kučeravosť broskýň

        Kučeravosť broskýň bola dovezená do Európy z Číny. Kučeravosť listov (Taphrina deformans) je hospodársky najvýznamnejším ochorením broskýň, pretože infikuje mladé listy, ktoré už v jarných mesiacoch opadávajú. Strata značnej časti listovej plochy spôsobuje aj opad mladých plodov, čím je ohrozená úroda v danom vegetačnom období. Infekciu stromov podporuje daždivé a chladné počasie koncom zimy, v štádiu pučania a v období krátko po vypučaní až do začiatku kvitnutia broskýň.

        Pôvodca ochorenia prezimuje v štádiu napučaných spór (tzv. blastospór) na kôre stromov a pod šupinami púčikov. Vlákna podhubia môžu sa prezimovať na kôre stromov broskýň. Dá sa povedať, že rozhodujúci vplyv na výskyt a intenzitu zohrávajú poveternostné podmienky vo fenofázach od začiatku pučania pupeňov až do doby začiatku kvitnutia broskýň. Silne napadnuté stromy majú podstatne menšiu úrodu. Plody sú nevyzreté, neštandardné, kyslé s nedostatočnou stolovou hodnotou. Napadnuté listy opadávajú, čo má za následok veľmi malý prírastok nového dreva - letorastov, niektoré vetvy vysychajú a pri opakovaných výskytoch môže dôjsť k praskaniu kôry s výskytom glejotokov. Po opade napadnutých listov vytvárajú sa nové listy, ktoré už nie sú napádané kučeravosťou broskýň.

Ochrana:

Jednostranné hnojenie dusíkom podporuje výskyt choroby. Odolnosť stromov proti kučeravosti broskyňovej je vyvážená výživa, hlavne hnojenie vápnom a draselnými hnojivami. Najúčinnejšia je chemická ochrana, ktorú vykonávame v dvoch termínoch, a to v jesennom období po opade listov (koniec októbra a začiatok novembra) a v jarnom období na začiatku pučania pupeňov.
        Chemické ošetrovanie vykonávame za priaznivého počasia, keď je suché, bezveterné počasie pri teplotách nad +7 oC. V prípade, že neboli dodržané poveternostné podmienky a chemická ochrana bola vykonaná, chemickú ochranu opakujeme cca o jeden týždeň. Postrek vykonávame tak, že strom doslova okúpeme. Najlepšie je používať chemické prípravky na báze medi ako KUPRIKOL 50, CHAMPION 50 WP, KUPROFOR 50 SC.
        Organické fungicídy ako DELAN 700, DELAN SC 750, EFUZIN 500 SC, SYLLIT 65 môžeme aplikovať pri druhom ošetrovaní, t. j. v jarných mesiacoch.
        Silno napadnuté stromy s predčasným opadom listov na podporu znovuolistenia prihnojíme slabšou dávkou dusíka, najlepšie so závlahou. Aplikácia fungicídnych prípravkov proti kučeravosti broskyňovej po vypučaní pupeňov, alebo pri výskyte tejto choroby na listoch, je absolútne neúčinná a bezpredmetná. Potrebné vykonávať dve chemické ošetrovania jeseň a jar. Pri chemickom ošetrovaní je nutné dodržiavať zásady, aby sa ošetrovanie vykonávalo v určených fenofázach (jeseň a hlavne jar). Chemické ošetrovanie vykonávať za priaznivých poveternostných podmienok, ošetrovanie vykonávať prednostne prípravkami na báze medi, v jarnom období môžeme aplikovať aj organické fungicídy. Aby sme dosiahli dobrý fungicídny účinok je nutné dodržiavať dávkovanie a koncentráciu jednotlivých prípravkov, čo je uvedené na každej etikete prípravkov. V súčasnosti nepoznáme kultivary broskýň, ktoré by boli evidentne odolné proti tejto chorobe. K veľmi náchylným odrodám patria: ELBERTA, CHAMPION a iné. Je zaujímavé, že na kučeravosť sú náchylné aj stromy nektarinky. Taktiež je možné pozorovať kučeravosť aj na stromoch marhúľ.

        Na základe pokusov, ktoré vykonával ÚKSÚP, bolo zistené, že neskorý jesenný postrek nemal vyššiu účinnosť ako jarný postrek. Navyše aj tak pri jeho vykonaní je taktiež nevyhnutne potrebné vykonať aj jarné ošetrenie, takže ide tu vlastne o zvýšenie počtu ošetrení bez žiadúcej vyššej účinnosti. Takže celkový výsledok je, že jesenný postrek sa neodporúča vykonávať, význam má iba jarný postrek.

 

Kučeravosť broskýň

Kučeravosť broskýň

Kučeravosť broskýň


 
ÚvodÚvodná stránka